obecnie
11° C
jutro
22° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    182 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    715 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1108 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    131 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    136 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    168 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    329 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Nasze i Lasowiaków tradycje świąteczne

20 grudnia 2017 12:03, autor: MBP
19 i 20 grudnia w MBP przeprowadziliśmy szereg zajęć z młodymi mieszkańcami miasta na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia u Lasowiaków, lasowiackich obrzędów świątecznych a także zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem, które kultywujemy obecnie w naszych domach.

W jednym ze spotkań uczestniczyli uczniowie wszystkich klas pierwszych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 W Stalowej Woli, było to możliwe, że 85 uczniów zaprosiliśmy na obszerną salę konferencyjną. Zajęcia poświęcone były tradycjom i obrzędom lasowiackim w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Zwyczajem w okresie adwentu było chodzenie na roraty, zbiorowe prace w domu : przędzenie, darcie pierza, śpiewanie pieśni religijnych i przygotowywanie do kolędowania (stroje, uczenie się kolęd). Różne zajęcia gospodarskie i gromadzenie świątecznych zapasów przypadały również na ten czas. Natomiast dzień wigilijny obfitował w szereg zwyczajów, przesądów np. pomyślność symbolizowało odwiedzenie domu przez mężczyznę, nie wolno było nic pożyczać, ważne było też oddanie w ten dzień wszelkich długów. W domu robiono generalne porządki oraz wykonywano ozdoby na choinkę. Wieczerza wigilijna (pośnik) rozpoczynała się dzieleniem się opłatkiem i składaniem życzeń. U Lasowiaków był zwyczaj stawiania dwóch stołów wigilijnych. Jeden właściwy, na którym leżała kolęda dla Pana Jezusa, drugi zaś (umieszczony na środku) służył do spożywania wieczerzy. Śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem z domowymi zwierzętami, zabawy i wróżenie dziewcząt trwało do pasterki. Boże Narodzenie zwyczajem lasowiackim ograniczało się do wyjścia do kościoła, przebywania w domu, spożywania pokarmu i śpiewania kolęd. W dzień św. Szczepana porządkowano izbę (czego nie wolno było robić w Boże Narodzenie) i oczekiwano na kolędników. Tego dnia można było odwiedzać się po domach. Uczniowie zdobyli także wiadomości o życiu codziennym Lasowiaków, ich zawodach, zabudowie, wystroju izby lasowiackiej.

5-latki oraz ich starsi o rok koledzy z przedszkola nr 5 wysłuchały z kolei pogadanki na temat zwyczajów bożonarodzeniowych. Pierwsza gwiazdka, pięknie przystrojona choinka i opłatek to jedne z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną gdzie przedstawione by owe symbole jak również m.in. sianko pod obrusem, wspólna modlitwa, potrawy wigilijne, szopka czy dodatkowe nakrycie. Przedszkolaki opowiadały o znanych im zwyczajach świątecznych oraz z przyjemnością wysłuchały bajek o tematyce bożonarodzeniowej. Na zakończenie dzieci dekorowały ozdobami wcześniej przygotowane papierowe choinki.

W podobnych świątecznych zajęciach w MBP uczestniczyli dwóch klas czwartych z PSP nr 7 a także dzieciaki z klasy Ib PSP nr 7. Tylko w tym tygodniu przeprowadziliśmy w Bibliotece Głównej zajęcia dla około 200 dzieciaków ze Stalowej Woli.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.