obecnie
15° C
jutro
23° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    181 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    714 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1105 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    129 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    134 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    167 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    327 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Dożynki Powiatu Niżańskiego – Jarocin 2017 już za nami

23 sierpnia 2017 08:02, autor: powiat-nisko.pl
W niedzielę, 20 sierpnia, na terenie rekreacyjnym nad Zalewem w Jarocinie odbyły się, XVIII już, Dożynki Powiatu Niżańskiego. Podczas święta plonów można było podziwiać piękne wieńce dożynkowe wyplatane przez koła i stowarzyszenia z powiatu niżańskiego, których w tym roku było wiele, bo aż siedemnaście. Były stoiska z regionalnymi potrawami. Nie zabrakło także ciekawych konkursów.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Parafialnym p.w. Matki Bożej Bolesnej w Jarocinie, w czasie której wierni modlili się w intencji rolników, dziękując za tegoroczne zbiory. Tuż po zakończeniu mszy św. w planach był przewidziany dożynkowy korowód. Niestety, z powodu deszczowej pogody, został on odwołany.

Następnie uczestnicy dożynek i zaproszeni goście zgromadzili się na terenie rekreacyjnym nad Zalewem w Jarocinie. Wszystkich przybyłych na uroczystości dożynkowe przywitał Starosta Niżański, Robert Bednarz, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna i odpowiedzialna jest praca rolników. Dziękował również za całoroczny trud pracy na roli. Głos zabrali także Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Wójt Gminy Jarocin Zbigniew Walczak i Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Janusz Nawrocki.

Tuż po przemówieniach, na scenie pojawili się Starostowie Dożynek Barbara Fila i Józef Walczak. Gospodarzom święta: Staroście Niżańskiemu Robertowi Bednarzowi i Wójtowi Gminy Jarocin Zbigniewowi Walczakowi, tradycyjnie przekazali bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów. Obrzędową i oficjalną część rolniczego święta zakończyło dzielenie się chlebem, z którym do dożynkowych gości zwrócili się m. in. Starosta Niżański, Wicestarosta Adam Mach, Wójtowie i Burmistrzowie gmin Powiatu Niżańskiego, zaproszeni goście oraz Starostowie Dożynek.

Starostami tegorocznych Dożynek byli rolnicy, którzy na co dzień są niezwykle przywiązani do ziemi i szanują tradycje oraz obyczaje polskiej wsi.

Starościną była Barbara Fila z Majdanu Golczańskiego, która prowadzi gospodarstwo rodzinne z mężem Józefem, na około 15 hektarach użytków rolnych. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła i specjalizuje się w produkcji mleka. Uprawia rośliny przeznaczone na paszę, takie jak trwałe użytki zielone i zboża podstawowe: żyto, pszenżyto, owies i jęczmień, a także rośliny okopowe i motylkowe. Gospodarstwo korzystało z dotacji Unii Europejskiej w ramach następujących programów: Płatności bezpośrednich, ochrona zasobów genetycznych zwierząt – lokalne rasy krów – program rolno-środowiskowy PROW 2007-2013.

Starostą Dożynek został Józef Walczak z Mostek, który prowadzi gospodarstwo rodzinne mające około 65 ha użytków rolnych, specjalizujące się w hodowli bydła. Gospodarstwo jest zmodernizowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt. Zajmuje się uprawą roślin, które w dużej mierze są przeznaczone na paszę, takie jak: trwałe użytki zielone, rośliny motylkowe i kukurydza na kiszonkę, a także cztery podstawowe zboża: żyto, pszenżyto, owies i jęczmień. Aktywnie angażuje się w działalność społeczną. Jest Członkiem Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej i Przewodniczącym Rady Nadzorczej OSM Stalowa Wola. Współpracuje z Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Powiatowym Lekarzem Weterynarii.

Ważnym punktem programu Dożynek było wyróżnienie najlepszych rolników z gmin Powiatu Niżańskiego oraz wręczanie dyplomów i nagród najlepszym uczniom poszczególnych gmin Powiatu.

Dożynki obfitowały również w liczne konkursy, takie jak: I Powiatowy Konkurs na Produkt Tradycyjny Powiatu Niżańskiego, Konkurs Kulinarny na Chleb Domowy i Smarowidło do Chleba, Konkurs na Wieniec Dożynkowy oraz Quiz Wiedzy o Województwie Podkarpackim i Powiecie Niżańskim. Ogłoszono również wyniki, organizowanego po raz pierwszy, plebiscytu tygodnika „Sztafeta”, na Sołtysa Roku Powiatu Niżańskiego, w którym czytelnicy wybrali zwycięzcę i został nim Sołtys Nowej Wsi Grzegorz Błądek. Patronat honorowy nad plebiscytem objął Starosta Niżański Robert Bednarz.

Warto podkreślić, że pomimo padającego deszczu, cały czas, delegacje z wszystkich gmin (stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich), oferowały w namiotach wystawienniczych degustacje produktów regionalnych.

Na dożynkach nie zabrakło także bogatej części artystycznej, w czasie której zaprezentowały się zespoły folklorystyczne i soliści reprezentujący poszczególne gminy Powiatu.

Przed zebraną publicznością, jako pierwszy, wystąpił zespół „Jargocianie”. Następnie na scenie pojawił się zespół „Exciter”, który prezentował Gminę Harasiuki. Później publiczność wysłuchała „Kapeli Ludowej Jeżowianie”, która na scenie muzycznej jest nieprzerwanie od 1988 roku, a jej utwory są prezentowane w Radiu Rzeszów. Następnie swoje umiejętności muzyczne zaprezentowała „Kapela Flisacka” z Gminy Ulanów, która przygotowała utwory wokalno – instrumentalne o tematyce flisackiej. Tego dnia nie zabrakło również prezentacji kolekcji wiklinowej mody promującej Gminę Rudnik nad Sanem. Wiklinową modę zaprezentowały dziewczęta z rudnickiego Centrum Wikliniarstwa, którym na scenie towarzyszył młody akordeonista Albert Bujak. Z kolei Gminę Krzeszów reprezentowała grupa wokalna działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie, która wykonała muzykę rozrywkową, łączącą pokolenia. Tegoroczne Dożynki uświetniła także „Inscenizacja Dożynkowa”, której scenariusz powstał specjalnie na święto plonów. Autorem scenariusza i reżyserem inscenizacji była Anna Kiedrzyńska. W przedstawieniu udział wzięli seniorzy z zespołu „Jargocianie” oraz młode dziewczęta z grupy wokalnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie. Dalszą część artystyczną uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, reprezentujący Gminę i Miasto Nisko. Tancerze w różnym przedziale wiekowym zaprezentowali polskie tańce regionalne i narodowe. Zespół „Janki” prezentował z kolei Gminę Jarocin, który zaprezentował muzykę sklasyfikowaną jako folk.

Gwiazdą tegorocznych Dożynek była Halina Mlynkova – piosenkarka oraz autorka tekstów, która pochodzi z Zaolzia. W latach 1998–2003 była wokalistką zespołu „Brathanki”.

Dożynki Powiatu Niżańskiego swoją obecnością zaszczycili Poseł na Sejm Jerzy Paul, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Lidia Błądek, Burmistrzowie
i Wójtowie oraz Przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych Powiatu Niżańskiego, Radni Rady Powiatu Niżańskiego i Radni Rady Gminy Jarocin oraz kierownicy jednostek, służb, inspekcji i straży.

Patronat Narodowy nad Dożynkami Powiatu Niżańskiego – Jarocin 2017 objął Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat Honorowy sprawował Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl oraz Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart.

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego objęła Dożynki patronatem Green Velo.

Patronat medialny nad Dożynkami objęli: TVM Stalowa Wola, TVP3 Rzeszów, Radio „Leliwa”, Prezes TVK STELLA, Tygodnik Nadwiślański, Wydawnictwo SZTAFETA, Super Nowości, GC „NOWINY”, Echo Dnia, „Nasz Czas”, Radia VIA, portal nizanskie.info, Portal StaloweMiasto.pl i Portal rni24.eu.

Pomimo niesprzyjającej aury, organizatorzy (Powiat Niżański, Gmina Jarocin i Stowarzyszenie Przyjaciół Państwa Jarocin) zadbali o to, że atrakcji artystycznych i kulinarnych nie brakowało, a całe dożynki można zaliczyć do udanych.

Słowa uznania należą się wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i obsługę Dożynek Powiatu Niżańskiego, tj. pracownikom Starostwa Powiatowego w Nisku i Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie oraz członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Państwa Jarocin.

W sposób szczególny Starosta Niżański Robert Bednarz składa podziękowania na ręce Pani Anny Orzoł – Naczelnika Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji Starostwa Powiatowego w Nisku, Pani Karoliny Kutyły Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie oraz Pani Justyny Kubasiewicz Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Państwa Jarocin.

GALERIA ZDJĘĆ






Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.