obecnie
12° C
jutro
17° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Odzież do biegania
    12 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    388 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    835 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1214 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    249 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    344 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    372 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Stalowa Wola z czasów PRL-u na wielkim ekranie

2 lipca 2017 09:23, autor: zomo
Niektóre wspomnienia i rekonstrukcje zdarzeń opowiadanych przez działaczy stalowowolskiej podziemnej „Solidarności” oraz reportaż fabularyzowany o ks. Józefie Skoczyńskim i reportaż o ks. bp. Edwardzie Frankowskim zaprezentowano w sobotę i niedzielę (24 i 25 czerwca 2017 r.) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza. Filmy przygotowali uczniowie z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki. Naczelną trójkę realizatorską: Julię Butryn, Agnieszkę Juchno i Kornelię Rej wsparli koledzy i koleżanki ze szkoły. Oni to odegrali kluczowe dla fabuły role: wcielili się w postać ks. Józefa Skoczyńskiego, funkcjonariuszy SB oraz osób internowanych i strajkujących w Hucie Stalowa Wola. Nad poprawnością merytoryczną scenariuszy czuwała Ewa Kuberna, działaczka „Solidarności”, animatorka Duszpasterskiego Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej przy kościele MB Królowej Polski w Stalowej Woli.

Poprzeczka została postawiona wysoko, bo czas na realizację projektu był krótki, zaledwie trzy miesiące, a materiał filmowy nagrywany był w różnych częściach Polski: Warszawa, Lublin, Kraków, Sanok, Rymanów i Stalowa Wola. Oprócz wywiadów z ludźmi związanymi ze Stalową Wolą w czasach PRL-u nagrano kilkanaście rekonstrukcji wydarzeń w oparciu o opowiadania świadków i archiwalne zapiski. A wszystko po to, aby całość produkcji była ciekawa.

Premiera filmów odbyła się pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza. Wśród gości biorących udział w wydarzeniu byli: ks. bp Edward Frankowski, Stanisław Sobieraj - przewodniczący Rady Miejskiej i Grzegorz Męciński – radny, działacze stalowowolskiej podziemnej „Solidarności”, rodzina ks. Skoczyńskiego, młodzież ze Stalowej Woli i okolic. „Dziękuję, dziękuję, serdecznie dziękuję, bo utrwalone zostały wydarzenia, które rzeczywiście miały miejsce” – powiedział ks. Biskup po obejrzeniu filmów o postawach patriotycznych w czasach PRL-u i reportażu „Nielegalny”. Podziękował także twórcom filmów – młodzieży i tym, którzy wystąpili przed kamerą oraz zachęcił do dalszej pracy, aby zachować to dziedzictwo od utraty i zapomnienia.

Filmy powstały w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli, dofinansowanego z budżetu Gminy Stalowa Wola. Można je obejrzeć w sali kinowej i na ekranie dotykowym w Muzeum. Wybrane ekranizacje zostały udostępnione także na stronie internetowej.
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.