obecnie
20° C
jutro
21° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Odzież do biegania
    53 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    426 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    873 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1253 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    281 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    378 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    390 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Woda w Nisku bardzo dobrej jakości

1 marca 2017 13:57, autor: Geno
Mieszkańcy Gminy i Miasta Nisko korzystający z wodociągów w Nisku, Zarzeczu i Nowosielcu spożywają wodę dobrej jakości. O tym, że woda jest bezpieczna dla zdrowia, wolna od mikroorganizmów oraz substancji chemicznych, które mogłyby zagrażać zdrowiu poinformował niżański Sanepid.

Ważne informacje na temat jakości wody Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nisku zawarł w dokumencie pn. „Ocena obszarowa jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi na terenie gminy i miasta Nisko za rok 2016”.

– Otrzymaliśmy roczne sprawozdanie oceniające jakość wody na przestrzeni całego 2016 roku. Z dużym zadowoleniem mogę stwierdzić że Sanepid ani razu nie interweniował, co do złej jakości wody. Były jakieś drobne przekroczenia, ale nie miały one absolutnie żadnego wpływu na jakość wody – informuje Julian Ozimek, burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Wszystkie wodociągi sieciowe oparte są na ujęciach wód podziemnych. Wodociąg w Nisku zasilany jest przez sześć studni wierconych, wodociąg w Zarzeczu przez trzy studnie, natomiast woda zasilająca wodociąg w Nowosielcu pochodzi z jednej studni wierconej. Stan sanitarno-techniczny wszystkich studni, stacji uzdatniania wody oraz jej urządzeń do uzdatniania wody w 2016 roku nie budził zastrzeżeń. Na obszarze zaopatrywania w wodę znajduje się 35 punktów wytypowanych do pobierania wody w ramach monitoringu jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, z których w ubiegłym roku pobrano kilkadziesiąt próbek. Jedyne przekroczenia jakie zostały stwierdzone podczas badań dotyczyły dwukrotnej podwyższonej zawartości glinu w wodociągu w Nowosielcu i jednorazowej w Nisku. Jeżeli chodzi o Nowosielec to przyczyną była awaria na tamtejszej stacji uzdatniania wody. Z kolei w Nisku doszło do wtórnego zanieczyszczenia osadami nagromadzonymi w starych odcinkach sieci wodociągowej. Przekroczenia były szybko i sprawnie eliminowane, co potwierdzały każdorazowo badania.

Bez wątpienia obecna jakość wody w wodociągach to zasługa nowoczesnej stacji uzdatniania wody, która przeszła gruntowną modernizację w 2013 roku. Zmieniły się wówczas nie tylko źródła ujęć wody, ale też technologia jej pozyskiwania i filtrowania. Koszt inwestycji pod nazwą „Zdrowa woda dla miasta Niska, Racławic, Woliny i Nowej Wsi – rozbudowa i modernizacja systemu zaopatrywania w wodę" wyniósł ponad 7,5 miliona złotych.

– Wszyscy pamiętamy jak było. Mieliśmy kłopoty z dostarczeniem wody, nikt tego nie ukrywał. Wybudowanie nowej stacji uzdatniania wody problem właściwie rozwiązało, jednakże pozostały jeszcze stare rurociągi. W przypadku późniejszych podłączeń powstawało zjawisko tzw. zrywania osadów i dawało to negatywny skutek w przepływie wody. Ale sprawa została unormowana. W tej chwili z cierpliwością czyścimy dalsze części rurociągu i mogę gwarantować, że wodę mamy dobrą, a to że opozycji coś się nie podoba to ich sprawa. W każdym razie nie da się zakłamać rzeczywistości, bo rzeczywistość jaka jest widać, co potwierdza zdecydowanie Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i z tego mogę się cieszyć – dodaje burmistrz.

Jak można przeczytać w wykonanej przez PPIS w Nisku rocznej ocenie obszarowej jakości wody w 2016 roku mieszkańcy Gminy i Miasta Nisko korzystający z wody dostarczanej z wodociągów w Nisku, Zarzeczu i Nowosielcu, spożywali wodę dobrej jakości, ocenioną na koniec roku jako przydatną do spożycia przez ludzi, tzn.: bezpieczną dla zdrowia ludzkiego, wolną od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz substancji chemicznych w ilościach zagrażających zdrowiu. Według danych PPIS w Nisku opartych na wyliczeniach MZK w Nisku z wody pochodzącej z niżańskich wodociągów korzystało w 2016 roku 18400 konsumentów.


/Nisko.pl
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.