obecnie
19° C
jutro
27° C
Czy Polska wyjdzie z grupy podczas EURO 2024?


Ostatnio na forum

 • Czy warto i jak zastrzec swój…
  54 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dr Trafidło prośba o opinie
  1857 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Perfumy damskie - jak wybiera…
  61 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Przedłużenie włosów
  119 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na studia
  131 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zdrowa żywność
  909 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Siłownia Stalowa Wola.
  10908 wyświetleń
  7 odpowiedzi
Przejdź do forum

Niech będą zapisani złotymi zgłoskami w księgach historii.

2 marca 2024 10:44, autor: stalowawola.pl

Niech będą zapisani złotymi zgłoskami w księgach historii. Niech nigdy nie spełnią się marzenia oprawców o wymazaniu ich pamięci. 

1 marca 2024 roku, w Stalowej Woli odbył się pierwszy dzień obchodów “Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W uroczystościach na Placu Piłsudskiego wzięli udział: Janina Sagatowska senator RP, Rafał Weber poseł RP, Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Radni Miejscy, żołnierze Wojska Polskiego, reprezentanci Policji, Państwowej Straży Pożarnej, duchowieństwa, przedstawiciele Miejskiej Rady Seniorów, Stalowowolskiej Rady Kobiet, Młodzieżowej Rady Miejskiej, liczne poczty sztandarowe, uczniowie i grono pedagogiczne stalowowolskich szkół, Mieszkańcy i goście.  

W naszym pięknym mieście nie ustajemy w szerzeniu patriotyzmu, pokazywaniu, co jest ważne w życiu, poprzez upamiętnianie tych, co nie szczędzili swojego zdrowia i życia, przelewając krew za naszą Ojczyznę. Dzisiaj chcemy oddać hołd najwierniejszym “synom Ojczyzny”, którzy nigdy się nie poddali. Zamilkły już echa II wojny światowej, a oni nadal walczyli, ukrywając się w lasach. Ścigani, “zaplute karły reakcji” – jak ich nazywano w propagandzie Polski Ludowej. Są dla nas wzorem, szczególnie dla młodych ludzi, którzy mogą się od nich uczyć tego, co jest najważniejsze w życiu. Dla trzech idei: Boga, Honoru i Ojczyzny, można pięknie żyć w naszej wspaniałej Ojczyźnie – mówiła Janina Sagatowska senator RP. 

Pamięć jesteśmy winni. Pamięć tym, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, wierzyli, walczyli o w pełni niezależną, niepodległą, suwerenną Ojczyznę. Jesteśmy im winni pamięć, szacunek i wdzięczność. Możemy się uczyć od nich postawy miłości do Ojczyzny oraz podejścia do obowiązków, które stawia przed nami nasza kochana Rzeczpospolita. Dla “żołnierzy niezłomnych” domem był las, drzewa “braćmi”, a ich obowiązki były wykonywane z bronią w ręku. Naszymi obowiązkami w wolnej Polsce są między innymi: nauka, praca, uczciwość, rzetelność, sumienność. Życzę wszystkim, aby nasza Ojczyzna była pełna ludzi odpowiedzialnych, patriotów, którzy będą służyć nie tylko właściwą myślą i słowem, ale swoją pracą i poświęceniem. Cześć i chwała Bohaterom! – powiedział Rafał Weber poseł na Sejm RP. 

– Stojąc w tej patriotycznej wspólnocie chcemy pokazać, że pamiętamy i będziemy pamiętać o bohaterskich czynach “żołnierzy niezłomnych”, którzy przez komunistyczne władze nazywani byli “wyklętymi”. Chcemy dzisiaj dziękować im za to, że żyjemy w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Oni zostali wierni żołnierskiej przysiędze i do końca walczyli o wolność. Ich kaci chcieli, aby pozostali zapomniani. Jednak ich przelana krew stała się ziarnem zasianym na polu chwały, na którym wyrosła niepodległa i wolna Polska. Cześć ich pamięci! – mówił przewodniczący Stanisław Sobieraj. 

W dzisiejszym dniu jesteśmy połączeni miłością do naszej Ojczyzny. Spotykamy się w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, aby oddać najwyższą cześć i pamięć, tym, którzy poświęcili swoje zdrowie, młodość, bezpieczeństwo swoich rodzin i zapłacili najwyższą cenę swojego życia za niepodległą, suwerenną i wolną Polskę. To było ich marzenie, które prowadziło do heroicznych czynów, w dzisiejszej perspektywy wręcz niewyobrażalnych. Pokazali oni jak bardzo można kochać swoją Ojczyznę i jak bardzo można kochać swoich rodaków. Zaryzykowali wszystko, aby zrealizować ideę suwerenności Ojczyzny. Dzisiejszy dzień przypomina nam jak bardzo ważnym jest być wiernym, szczególnie w trudnych sytuacjach. Największe wartości i zasady, którymi się kierowali prowadziła ich do heroicznych czynów. Bądźmy z nich dumni. Niech będą zapisani złotymi zgłoskami w księgach historii, w programach edukacyjnych i wychowawczych. Niech nigdy nie spełnią się marzenia oprawców o wymazaniu ich pamięci. Niech nikt nie ma odwagi bezcześcić i wyrzucać owoców ich życia. Musimy głośno i wyraźnie wykrzyczeć: “cześć i chwała Bohaterom!” – powiedział Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. 

Odczytano także “Apel Pamięci” i oddano salwę honorową. Uroczystość odbyła się z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego wystawionej przez Garnizon Nisko, a o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. 

Wieczorem, w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli Rozwadowie rozpoczęła się msza św. w intencji “żołnierzy wyklętych” pod przewodnictwem ks. kan. Jana Folcika, z udziałem pocztów sztandarowych, licznie przybyłych harcerzy i gości. Po nabożeństwie poszczególne delegacje złożyły wieńce na grobie “żołnierza niezłomnego” Tadeusza Gajdy ps. TARZAN, który spoczywa na rozwadowskim cmentarzu wojskowym. Wieńce zostały złożone także przy tablicach upamiętniających żołnierzy podziemia wojskowego, które znajdują się na frontonach kościoła farnego w Rozwadowie oraz bazyliki konkatedralnej w Stalowej Woli. 

Kolejna część obchodów “Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbędzie się 3 marca 2024 roku w Parku Miejskim. O godzinie 14:00 odbędzie się tam pokaz musztry konnej w wykonaniu Sekcji Kawalerii w Obojnej w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Następnie, wszyscy zgromadzeni będą mieli okazję obejrzeć inscenizację historyczną pod tytułem „Ostatni Bastion: Opowieść o Niezłomnych Żołnierzach Wyklętych”. Narrację podczas inscenizacji poprowadzi niezastąpiony prof. ndzw. dr hab. Andrzej Olejko. Kolejnym punktem programu będzie pokaz dynamiczny żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wieczorem obchody przeniosą się w okolice lasu obok Urzędu Celnego, gdzie o godzinie 19:44 rozpocznie się Bieg Tropem Wilczym. 

 

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.