obecnie
24° C
jutro
21° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    151 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    688 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1083 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    110 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    112 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    143 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    301 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Zgoda buduje Stalową Wolę

29 listopada 2017 21:12, autor: stalowawola.pl
3 lata kadencji Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli i Rady Miejskiej w Stalowej Woli, to okres niesamowitego rozwoju miasta w każdej dziedzinie życia. Począwszy od programu mieszkaniowego, przez inwestycje podwórkowe, rewolucję w układzie komunikacyjnym, a skończywszy na projektach ożywiających turystykę i rekreację w Stalowej Woli. 28 listopada prezydent wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej podsumowali w nietypowy sposób, bo pokazując flagowe inwestycje w mieście, trzy lata wspólnych działań.

– Konsekwentnie realizujemy „Plan działania dla Stalowej Woli na lata 2014-2018”, tak, abyśmy w 2018 roku mogli zameldować mieszkańcom, że dotrzymaliśmy słowa. Już dzisiaj możemy powiedzieć, że zrobiliśmy jeszcze więcej niż planowaliśmy. Podczas tego podsumowania będziemy chcieli Państwu pokazać najważniejsze inwestycje, które są w tej chwili realizowane. Trudno pokazać wszystkie, bo ich jest bardzo dużo, ale te, które zostały dzisiaj wytypowane przez nas pokazują różne obszary, w których Miasto Stalowa Wola inwestuje tworząc nowoczesne, ambitne rozwiązania – mówił podczas konferencji prasowej Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli.

MIESZKANIA Z PERSPEKTYWĄ DLA MŁODYCH

Jako pierwsza inwestycja została zaprezentowana budowa dwóch bloków komunalno-czynszowych przy ul. Orzeszkowej. – Program „Z perspektywą w Stalowej Woli”, budowa 96 mieszkań, to jeden z fundamentów mojego programu samorządowego. Jeżeli nie będzie mieszkań, jeżeli nie będzie możliwości dla młodych małżeństw, dla młodych rodzin, aby mieć swoje cztery ściany, swoje miejsce w życiu, to rodzina nie będzie się rozwijać. My mamy ambicje, żeby Stalowa Wola tworzyła perspektywę dla młodych ludzi – stąd ta inwestycja, która jest realizowana przez Miejski Zakład Budynków – mówił włodarz Stalowej Woli.

Jak podkreślił Tomasz Gunia Prezes Miejskiego Zakładu Budynków, Stalowa Wola jest jedną z trzech gmin w Polsce, która realizuje swój własny autorski program budownictwa wielorodzinnego. Program, który jest realizacją założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta. – Dzisiaj spośród tych najważniejszych czynników, które wpływają na to, że miasto jest atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów jest właśnie demografia i potencjał. A potencjał ludzki Stalowa Wola zawsze miała wspaniały. Ten program jest po to, żeby zatrzymać w Stalowej Woli tych najzdolniejszych młodych ludzi, którzy nie mieli do tej pory szansy, aby mieć swoje własne mieszkanie. Powstaje tutaj 96 mieszkań o powierzchni od 40 do 107 metrów kwadratowych, a więc dostosowane do potrzeb małych rodzin, jak i tych dużych rodzin wielodzietnych, których w Stalowej Woli i okolicach nie brakuje. Co istotne, każde mieszkanie będzie miało komórkę lokatorską, czyli piwnicę. 90% mieszkań będzie miało tradycyjne balkony, 10% barierkowe. Bloki będą też przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych – mówił Tomasz Gunia.

Oba budynki są budowane kompleksowo, równocześnie i zgodnie z przyjętym harmonogramem. Na przełomie lutego i marca zostanie postawiony już jeden z budynków w stanie surowym, natomiast w kwietniu zostanie zadaszony już drugi budynek. Planowany termin zakończenia tego zadania to koniec września 2018 roku. – 15 grudnia tego roku na sesji Rady Miejskiej będzie głosowany regulamin przyznawania mieszkań – poinformował Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

INWESTYCJE BLIŻEJ LUDZI

Drugą odsłoną prezentacji zmian w mieście są inwestycje podwórkowe, czyli te najbliżej mieszkańców. – Wnioski, które do nas spływają podczas wizji lokalnych i spotkań osiedlowych, bezpośrednia rozmowa z mieszkańcami sprawiają, że przy strategicznych, wielkich inwestycjach nie omijamy właśnie podwórek. W tej kadencji wykonamy kilkanaście takich podwórek. W tej chwili trwają prace na wielu z nich. To jest jedna z większych inwestycji – mówił włodarz miasta wskazując na podwórko przy ul. Dmowskiego.

Jak podkreślił Lucjusz Nadbereżny, były różne powody dlaczego inwestycja przy Dmowskiego nie dochodziła do skutku, przede wszystkim jednak brakowało środków. – Na początku kadencji zobowiązaliśmy się w stosunku do mieszkańców tych bloków, że jeżeli będzie porozumienie, ustalą swój zakres oczekiwanych inwestycji, to przystąpimy do prac. Tak też się stało, więc został przygotowany projekt. W ramach pierwszego etapu, który jest realizowany w tym roku jest wykonana droga oraz 36 miejsc parkingowych, w tym 4 dla niepełnosprawnych, natomiast na przyszłość pozostanie zagospodarowanie wyspy wewnątrz placu, aby ciekawie zaaranżować to miejsce zielenią. Mieszkańcy wnioskują również o plac zabaw, siłownię terenową. Cała inwestycja to ponad 800 tys. zł – poinformował prezydent.

W tej chwili trwają również prace między innymi na podwórkach przy ul. Dmowskiego 8a, przy Miejskim Domu Kultury, przy ul. Metalowców 17, zakończyła się przebudowa placu przy ul. PCK 10, ul. Partyzantów 7, 9. W przyszłorocznym budżecie zapisane zostało również między innymi podwórko przy ul. PCK, ale także duże podwórko między ulicami Staszica, Popiełuszki, Narutowicza. – Często jakość miasta jest oceniana przez mieszkańców z punktu widzenia chodników, ilości nakładek asfaltowych, ścieżek rowerowych, dróg, które zostały wykonane w minionych trzech latach. Jest to wynik między innymi bezpośrednich spotkań z mieszkańcami, również pracy radnych, którzy pracując w okręgach jednomandatowych przekazywali bezpośrednie uwagi i oczekiwania swoich mieszkańców. Dzisiaj możemy powiedzieć, że taka praca z mieszkańcami przynosi konkretne efekty i chcemy przy tej okazji bardzo serdecznie podziękować – zaznaczał Lucjusz Nadbereżny.

Stalowa Wola w ciągu tych trzech lat stała się liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Przykładem inwestycji realizowanej przy dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego, środków europejskich jest rozbudowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Nasz MOPS, który realizuje tak bardzo ważną funkcję społeczną wspierającą rodziny, mieszkańców Stalowej Woli przez całe lata ze wspaniałym zespołem zaangażowanych pracowników, niestety pracowali w warunkach, które z jednej strony były trudne dla samych pracowników, ale przede wszystkim nie dawały poczucia odpowiedniego komfortu dla samych klientów. W tej chwili jest realizowana ta inwestycja, dobudowywane całe skrzydło, żeby Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z tak wspaniałymi pracownikami miał dodatkowe narzędzia, by lepiej sprawować swoje funkcje – mówił prezydent Stalowej Woli.

W nowej części budynku znajdą się wszyscy pracownicy merytoryczni, którzy pracują w zespołach problemowych np. zespół do praw rodzin, osób starszych, do spraw domów opieki społecznej. W związku z tym, ze będą to pokoje dwu, trzy osobowe komfort pracy nie tylko pracowników, ale tez komfort przyjęć klientów poprawi się znacznie. Ludzie będą mieli możliwość opowiedzenia o swoich intymnych problemach w warunkach, które są na miarę XXI wieku. W nowej części planowane jest także w przyszłości stworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, która byłaby skierowana do mieszkańców Stalowej Woli, ponadto powstaną również pokoje, które będą służyć do porad psychologicznych. Na zapleczu zostanie utworzony dzienny dom seniora.

REWOLUCJA KOMUNIKACYJNA

Kolejną inwestycją prezentującą potencjał Stalowej Woli jest budowa tunelu pod ul. Solidarności i torami. – Jest to strategiczna inwestycja z punktu widzenia nowego układu komunikacyjnego – dojazdu i wyjazdu ze strefy ekonomicznej, również późniejszego połączenia z obwodnicą Stalowej Woli i Niska. Zadanie, które łączy się również z innymi inwestycjami, które będą prowadzone w przyszłym roku w bezpośrednim sąsiedztwie – mówił włodarz hutniczego grodu.

Oprócz budowy tunelu, na ul. Energetyków powstanie również dwupasmowe, turbinowe rondo. Rozbudowane i poprawione zostaną także drogi na terenie dawnej huty. Już w połowie przyszłego roku ruszą prace nad budową drogi od ul. Solidarności do ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego. – To bardzo duże zadanie, ale mocno oczekiwane przez wszystkich przedsiębiorców, pracowników tej części miasta. To również zmieni system funkcjonowania dróg w strefie ekonomicznej i układ komunikacyjny w Stalowej Woli – podkreślał prezydent miasta.

OTWIERAMY SIĘ NA SAN

Ostatnim punktem podsumowującym 3 lata kadencji obecnych władz samorządowych były błonia nadsańskie. – W kwietniu ogłaszaliśmy, że przystępujemy do tego również strategicznego projektu dla Stalowej Woli z punktu widzenia stworzenia miejsca rekreacji, turystyki, wykorzystania lokalizacji Stalowej Woli nad Sanem. To miejsce przez lata tak zaniedbane, bez pomysłu. Pozyskaliśmy środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Przygotowaliśmy olbrzymi, ciekawy projekt. Teren, który tutaj na błoniach jest objęty wszystkimi pracami sięga aż do galerii Vivo, także trudno nawet objąć to wzrokiem i pokazać gdzie inwestycja się kończy – mówił prezydent Nadbereżny. Jak zapewnił prezes firmy Apis, która zajmuje się rewitalizacją tego terenu, prace idą bardzo dobrze, przewidywane jest nawet wcześniejsze ukończenie projektu.

– To miejsce na co dzień ma żyć, aby Stalowa Wola w końcu miała swój produkt turystyczny, aby wykorzystywała wielka szansę rekreacyjną, turystyczną, która jest związana z brzegiem Sanu. Mamy na to ciekawy pomysł i pełną determinację, żeby to wykorzystać – mówił Lucjusz Nadbereżny. Sprecyzował, że w ramach tej dużej inwestycji, miasto chce wykorzystać między innymi tradycje flisackie. – Myślę, że także Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i inne miejskie jednostki będą prowadzić tu wiele animacji związanych również z kulturą lasowiacką. Za pomocą tej inwestycji chcemy kultywować te najwspanialsze tradycje naszej ziemi – podkreślał.

Zaprezentowane podczas objazdu inwestycje to tylko wycinek tego, co dzieje się w mieście, ale obrazujący szeroki zakres prac. Jak podkreśla prezydent miasta, szybki rozwój Stalowej Woli to zasługa dobrego klimatu współpracy. – Jest taka zasada, że zgoda buduje i w Stalowej Woli bardzo dobrze to widać, że współpraca, zgoda, porozumienie buduje. Od początku staramy się zajmować pracą, a nie polityką – zaznaczał Lucjusz Nadbereżny. Wtórował mu przewodniczący Rady Miejskiej: – Od trzech lat realizujemy program wyborczy Pana prezydenta. Nie prowadzimy jałowych sporów, tylko rozmawiamy merytorycznie na sesjach, komisjach i realizujemy wypracowane koncepcje, co widać gołym okiem. Robimy to wszystko dla mieszkańców Stalowej Woli – mówił Stanisław Sobieraj.


Komentarze czytelników (2)
  • Ela (6 lat, 5 miesięcy temu)

    wytnijcie wiecej drzew glupie bezmyślne kutasy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

  • abcde (6 lat, 5 miesięcy temu)

    Jaka przyszłość, kiedy jesteśmy truci bez litości i władze nic z tym nie robia. Stalowa Wola to zagłębie aluminium i ołowiu. Z czego tu być dumnym????