306 wyświetleń
Przejdź do forum

X edycja Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego „O Złotego Jeża” już ...

2 listopada 2017 14:18, autor: powiat-nisko.pl
W niedzielę, 28 października 2017 roku, w hali sportowej Publicznego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jeżowem rozegrano jubileuszowy X Ogólnopolski Turniej Szachowy „O Złotego Jeża”. Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę szachistów. Do gry stanęło ich aż 199. Wśród nich największą liczbę stanowiły dzieci oraz młodzież.

Organizatorem Turnieju był Uczniowski Klub Sportowy ,,Centrum” Jeżowe.

Turniej prowadzili: V-ce Prezes UKS ,,Centrum” Jeżowe Jacek Dąbek oraz Opiekun Sekcji Szachowej „Spartakus” Jeżowe Tadeusz Matyka.

Patronat nad Turniejem objęli: Starosta Niżański Robert Bednarz i Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak.

Sędzią głównym zawodów był arbiter FIDE Marian Bysiewicz, który tak jak każdego roku, poprowadził je w życzliwej i przyjaznej atmosferze. Pan Bysiewicz wszystkich zawodników traktuje jednakowo, zarówno starszego seniora, jak i początkującego adepta sztuki szachowej, dzięki czemu, zawody miały bardzo ciepły, a także i rodzinny charakter.

Zawody zostały rozegrane były w 4 grupach turniejowych:

• Grupa A: zawodnicy od rankingu 1801 wzwyż,
  • Grupa B: zawodnicy do rankingu 1800,
  • Grupa C: dzieci do lat 15 (roczniki 2002 -2006),
  • Grupa D: dzieci do lat 10 (roczniki 2007 i młodsi).
„Złotego Jeża” w X Ogólnopolskim Turnieju Szachowym w Jeżowem wywalczył 15-letni Miłosz Szpar, reprezentant LKSz GCKiP Czarna. Młody szachista zdobył 7,5 pkt i pokonał tym samym osiemnastu zawodników grupy A (od rankingu 1801 wzwyż), otrzymując również nagrodę finansową w wysokości tysiąca złotych. Kolejne miejsca w grupie zajęli: Mirosław Lewicki z Czarnej i Maciej Marszałek z Nowego Sącza.

W grupie B (zawodnicy do rankingu 1800) zwycięzcą okazał się 16-letni Konrad Mucha z Leżajska (nagroda 400 zł + puchar).

Z kolei w grupach C (dzieci do lat 15) oraz D (dzieci do lat 10) pierwsze miejsca zajęli: Kamil Cisek i Paweł Borek z Tomaszowa Lubelskiego, Karolina Niedorys z Tomaszowa Lubelskiego i Jakub Krawiec z Pilzna.

Każdy uczestnik X OTSz o Złotego Jeża otrzymał jubileuszowy upominek.

Nagrody uczestnikom Turnieju Szachowego wręczali: Starosta Niżański Robert Bednarz, Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak, Dyrektor Zespołu Szkół w Jeżowem Centrum Katarzyna Sudoł oraz Opiekun Sekcji Szachowej Tadeusz Matyka, którzy bacznie obserwowali zmagania szachistów.

W trakcie rozgrywek, na uczestników Turnieju czekał gorący posiłek, a w przerwach między rundami ciastka, napoje chłodzące oraz kawa i herbata.

W czasie trwania tegorocznych rozgrywek atmosferę podgrzewał duży dwumetrowy jeż - maskotka UKS „Centrum” Jeżowe, głównego organizatora turnieju.

Turniej został zrealizowany dzięki życzliwości Dyrektora Zespołu Szkół w Jeżowem Centrum Pani Katarzyny Sudoł oraz jej Zastępcy Pani Krystyny Jabłońskiej, które na potrzeby rozgrywek, udostępniły budynek szkoły. To również zasługa Powiatu Niżańskiego ze Starostą Robertem Bednarzem na czele, jak również Gminy Jeżowe na czele z Wójtem Markiem Stępakiem, Radnymi Gminy Jeżowe Bogdanem Bednarzem i Marianem Kocem, Sołtysem Jeżowego Centrum Tomaszem Kozakiem – jednocześnie Radnym Powiatu Niżańskiego, którzy ufundowali nagrody dla uczestników Turnieju.

Szczególne słowa uznania i podziękowania należą się również licznym sponsorom, którzy wsparli X Ogólnopolski Turniej Szachowy „O Złotego Jeża”.

Rozegrany w tym roku Turniej to kolejny wielki sukces. Zorganizowany na bardzo wysokim poziomie Turniej, przyciągnął rekordową liczbę graczy. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia wymaga nie tylko wiele wysiłku, ale także zaangażowania wielu osób.