Nocą z 26. na 27. września 1939 r. grupa oficerów WP z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego powołała do życia konspiracyjną Służbę Zwycięstwu Polski, zalążka Polskiego Państwa Podziemnego.
Po niespełna 2. miesiącach SZP została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 r. naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu ZWZ w Armię Krajową. Stała za tym potrzeba scalenia podporządkowanych rządowi RP w Londynie polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych. Pierwszym dowódcą AK został Stefan Rowecki, ps. Grot.
AK była największą konspiracyjną armią w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie. Szacuje się, że w szeregach ZWZ-AK walczyło blisko 450 tys. osób.
9 stycznia br. Sejm RP przez aklamację przyjął Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Jednogłośnie poparł ją też Senat. – Nowe święto jest wyrazem hołdu dla wspaniałych dziewcząt i chłopców, którzy w najtrudniejszych chwilach naszej historii mieli odwagę stanąć w obronie wolności i honoru Rzeczypospolitej – mówi kpt. Hm. Janusz Komorowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.
Wystawę w Bibliotece Głównej dedykujemy głównie młodym czytelnikom zafascynowanym historią ojczyzny. W jej przygotowaniu wykorzystano ikonografiki skomponowane i zapożyczone od Instytutu Pamięci Narodowej.