obecnie
17° C
jutro
25° C
Czy wybierasz się w tym roku na wakacje?


Ostatnio na forum

 • Rzetelna agencja nieruchomośc…
  45 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Czy warto i jak zastrzec swój…
  89 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dr Trafidło prośba o opinie
  1903 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Perfumy damskie - jak wybiera…
  94 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Przedłużenie włosów
  143 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na studia
  158 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zdrowa żywność
  935 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Morskie przygody dzielnego drobnicowca

16 maja 2024 09:37, autor: MBP

Goście wtorkowej Kafejki Historycznej w stalowowolskiej bibliotece mieli okazję poznać niezwykłą historię m/s „Stalowa Wola”, statku zakupionego przez Polskę niedługo przed wybuchem wojny.

Drobnicowiec dostał się pod dowództwo najmłodszego kapitana marynarki handlowej w II RP, a może i najprzystojniejszego, z czym wiązał się romantyczny wątek jego znajomości z pewną gwiazdą…

Statek w czasie wojny miał burzliwą historię, począwszy od brawurowej ucieczki z Dakaru, poprzez udział w 34 konwojach atlantyckich. Po wojnie też jego losy nie ograniczały się do zwykłych zadań transportu towarów; brał udział w nielegalnej „Akcji Greckiej”…

Była też mowa o kontaktach marynarzy „Stalowej Woli” z hutnikami ze Stalowej Woli. Statek zatonął podczas sztormu w 1956 roku, ale cała załoga zdołała się uratować.

Dodatkową atrakcją Kafejki była obecność oficera marynarki handlowej, który objaśniał różne fachowe szczegóły i dzielił się swoimi doświadczeniami z miejsc, w których bywała „Stalówka”. A słuchaczy tych historyczno-morskich opowieści zgromadziło się w bibliotece mniej więcej tylu, ilu marynarzy liczyła załoga m/s „Stalowa Wola”.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.