obecnie
13° C
jutro
21° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    22 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    657 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1059 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    79 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    85 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    118 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    270 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Zielona rewolucja w centrum Stalowej Woli

22 marca 2024 10:59, autor: stalowawola.pl

Zielona rewolucja w centrum Stalowej Woli 

W sercu miasta, przy zbiegu Alei Jana Pawła II i ul. Komisji Edukacji Narodowej, rozpoczyna się rewolucja w kształtowaniu przestrzeni publicznej. – W tym centralnym miejscu od dzisiaj następuje bardzo wyraźna zmiana, pokazująca to, w jakim kierunku chcemy się rozwijać, aby być miastem pięknym, ekologicznym, wyznaczającym trendy w tym, jak miasto XXI wieku powinno kształtować swoją przestrzeń publiczną – tak Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli, podczas konferencji prasowej 21 marca 2024 roku, podkreślił znaczenie tej zmiany. 

– Tutaj kilkanaście lat temu, w momencie, kiedy był sytuowany pomnik Patrioty, rosły drzewa, ale podczas wykonania tego projektu, zostały wycięte. Dzisiaj chcemy zaproponować mieszkańcom Stalowej Woli zupełnie nowe podejście, a więc kompleksowy, spójny projekt zagospodarowania zieleni na wszystkich czterech wyspach wokół „ronda”. Nowe kompozycje będą składać się z wielu warstw roślinności – od wysokich drzew, po średnie i niższe krzewy osłonowe, kwitnące w różnych porach roku tak, aby całość tej kompozycji u zbiegu tych ważnych dróg tworzyła piękny wizerunek miasta Stalowej Woli – mówił Lucjusz Nadbereżny. 

Działania dotyczące zmiany wizerunku tych pasów zieleni są prowadzone w Urzędzie Miasta od 2019 roku. W 2020 roku wpłynął od projektanta pierwszy projekt zagospodarowania wysp z uzgodnieniami.  

Konferencja prasowa miała miejsce na pasie drogi wojewódzkiej, dlatego, że to Zarząd Dróg Wojewódzkich jako pierwszy wyraził zgodę i użyczył miastu terenu w celu realizacji nasadzeń. I to właśnie w pasie drogi, która biegnie w stronę Tarnobrzega, w ciągu ulicy Komisji Edukacji Narodowej, jak również w pasie w stronę Rozwadowa do ul. Chopina rozpoczną się pierwsze nasadzenia.   

Całościowo projekt zakłada też wejście w powiatowe pasy zieleni – ten w stronę Bazyliki oraz w kierunku ronda im. Jerzego Warchoła. – Tutaj czekamy jeszcze na formalne zgody ze strony powiatu na to, aby taki projekt mógł być realizowany – informuje prezydent miasta.  

Na czerech wyspach wokół „dużego ronda” zostanie nasadzonych ponad 200 dużych drzew różnych gatunków. Będą to drzewa wysokie, ale smukłe, żeby spełniać bardzo rygorystyczne przepisy związane z organizacją ruchu, aby nie zasłaniały widoczności i były bezpieczne.  

Prezydent podkreślił, że projekt ten ma na celu nie tylko estetykę, lecz także bezpieczeństwo i funkcjonalność. – To kompozycja, która nie może zasłaniać znaków drogowych, widoczności w tzw. trójkątach dojazdu do przejść dla pieszych. Uzgodnienie takiego projektu to wieloletnia praca, bardzo mocne przygotowanie, aby było bezpiecznie, a przy tym bardzo pięknie i ekologicznie – mówił. Nowe nasadzenia będą też przystosowane do miejskiej przestrzeni.  

Na pasie w kierunku Tarnobrzega jest realizowany już pierwszy etap projektu. Na tym obszarze pojawi się 19 dużych, szlachetnych drzew. Już można zobaczyć posadzone 6-metrowe dęby bezszypułkowe, które mają ponad 10 lat i pochodzą z polskiej szkółki. – To nie jest tak, jak kiedyś na terenie miasta, że były sadzone miniaturowe sadzonki i trzeba było czekać całe życie na efekt wzrostu takiego drzewa – zaznaczył prezydent Stalowej Woli.  

W dolnej części wyspy znajdzie się 7 rokitników, 3 jabłonie i zasadzone zostaną lipy drobnolistne, które dorastały w szkółce ponad 12 lat. To niespotykane, blisko 8-metrowe okazy, mające 30 cm w obwodzie.  

Po zakończeniu nasadzeń tej części, prace przeniosą się na pas zieleni w kierunku ul. Chopina. Zostanie zdjęte ogrodzenie, które oddziela dzisiaj pas zieleni. Środkiem więc będzie posadzony szpaler dużych drzew, a bezpośrednio przy pasie drogi pojawią się róże i krzewy, tworzące kwitnący i zielony krajobraz tej ulicy. 

Kolejne działania będą podejmowane w pasie powiatowym w kierunku Bazyliki Konkatedralnej. Ostatnia wyspa, która będzie wykonana to ta w kierunku ul. Poniatowskiego. Tam nasadzenia będą wykonane po zakończeniu modernizacji ul. Komisji Edukacji Narodowej, dlatego, że w pasie zieleni będą prowadzone prace przebudowy kanalizacji.  

Akcje nasadzeń nie ograniczą się jedynie do centralnej części miasta. Wielkie nasadzenia drzew i krzewów planowane są na terenie różnych osiedli, co stanowi element większego planu poprawy zielonej infrastruktury miasta. 

Tylko w najbliższych tygodniach na terenie Stalowej Woli zostanie nasadzone blisko 500 nowych drzew i tysiące krzewów. Swój wygląd zmieni Ogród Zucha przy parafii pw. Opatrzności Bożej, Ogród Jordanowski, podwórko przy ulicach Popiełuszki 41, Ofiar Katynia, Hutnicza, podwórko Wolności-Mickiewicza-Staszica i Popiełuszki-Staszica. – Takich miejsc jest bardzo dużo, ale o jednym chciałbym poinformować w sposób szczególny. Tam, gdzie miasto Stalowa Wola ma swoje kompetencje, a więc u zbiegu ul. Okulickiego i ul. Popiełuszki od jutra nastąpi nasadzenie kilkunastu dużych, pięknych lip. Jak mamy działki prywatne, od pawilonów mieszkalnych, handlowych, do ronda w ul. Popiełuszki, na rogu pojawi się piękny, duży szpaler drzew – poinformował Lucjusz Nadbereżny. 

Prezydent miasta złożył też ponownie deklarację dotyczącą oczekiwanych przez Mieszkańców nasadzeń na ul. Popiełuszki. Jeżeli tylko będzie taka formalna możliwość, jeżeli uzgodnienia powiatu z wykonawcą drogi się zakończą, to miasto z Miejskim Zakładem Komunalnym jest w pełnej gotowości, by zmienić krajobraz również tej części Stalowej Woli.   

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy wkładają tak dużo serca w pracę, aby Stalowa Wola się zmieniała. Dziękuję na ręce prezesa Radosława Sagatowskiego za wspaniałą pracę pracowników Zakładu Zieleni Miejskiej MZK. Często na spotkaniach z mieszkańcami słyszymy, że Stalowa Wola jest pięknym, kwitnącym miastem – to jest zasługa zespołu Miejskiego Zakładu Komunalnego. Dziękuję architekt krajobrazu Milenie Łabaj za wprowadzenie nowego standardu, nowej dynamiki w zakresie dbałości o zieleń oraz olbrzymią pracę projektową. Dziękuję samym mieszkańcom Stalowej Woli, którzy w wielu momentach wskazywali, że życzą sobie zielonego, pięknego miasta. I dziękuję tym Radnym miasta Stalowej Woli, którzy w głosowaniach budżetowych opowiadali się za zwiększeniem wydatków na zieleń i przekazaniu kompetencji dotyczących zieleni w mieście na ręce MZK – powiedział prezydent Lucjusz Nadbereżny. 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisław Sobieraj, w swojej wypowiedzi, podkreślił znaczenie tej inicjatywy, wyrażając wdzięczność mieszkańcom za wsparcie oraz Radnym za poparcie zielonych projektów dla Stalowej Woli. – Stalowa Wola od początku jak powstawała była projektowana jako zielone ogrody i my jako samorząd Stalowej Woli chcemy wrócić do tej tradycji. Stalowa Wola chce być miastem ekologicznym, zielonym, miastem-ogrodem. Dziękuję Panie Prezydencie, że Pan wsłuchuje się w głos mieszkańców, bo to mieszkańcy decydują, gdzie i w jakich ilościach chcą nasadzenia – powiedział przewodniczący Sobieraj. 

Prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego Radosław Sagatowski, który czuwa nad realizacją wielu inicjatyw związanych z infrastrukturą miejską i zielenią, wyraził wdzięczność za zaangażowanie pracowników oraz mieszkańców. – Jestem zaskakiwany przez swoich pracowników na każdym kroku. Mówię tu o czystości na mieście w zimie, latem, że mamy dostarczoną wodę i odebrane ścieki, że ciepło też jest zabezpieczone. Chciałbym więc podziękować wszystkim pracownikom Miejskiego Zakładu Komunalnego, ale także mieszkańcom za docenianie naszej pracy – powiedział prezes MZK. 

Działania te wpisują się w długoterminową strategię rozwoju Stalowej Woli, której celem jest stworzenie pięknej, ekologicznej przestrzeni miejskiej, odzwierciedlającej najnowsze standardy urbanistyczne i potrzeby mieszkańców. Tylko w tym roku planowane jest nasadzenie na terenie miasta Stalowej Woli 2000 nowych drzew.  

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.