obecnie
23° C
jutro
22° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    35 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    668 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1069 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    97 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    95 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    130 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    288 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Umocnieni dziedzictwem Żołnierzy Wyklętych

4 marca 2024 13:06, autor: stalowawola.pl

3 marca 2024 roku Park Miejski w Stalowej Woli stał się świadkiem uroczystych wydarzeń upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. – Dzisiaj jesteśmy tutaj, bo chcemy pamiętać o tych, którzy swoim życiem, swoim oddaniem na rzecz naszej Ojczyzny udowodnili co znaczy wierność. Wierność ideałom, wierność swoim rodzinom i swojej Ojczyźnie – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Pokaz kawaleryjski w wykonaniu Sekcji Kawalerii w Obojnej w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz inscenizacja historyczna, zatytułowana „Ostatni Bastion: Opowieść o Niezłomnych Żołnierzach Wyklętych”, stanowiły widowiskowe ukazanie heroizmu i poświęcenia żołnierzy. Narrację podczas inscenizacji poprowadził niezastąpiony prof. ndzw. dr hab. Andrzej Olejko. W programie obchodów znalazł się także pokaz dynamiczny żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Chciałbym przywołać tu słowa Zbigniewa Herberta w „Przesłaniu Pana Cogito” – „idź wyprostowany wśród tych co na kolanach”. Mocne słowa, ale bądźmy takimi Polakami, twórzmy taką Ojczyznę, z której będziemy dumni. Cieszmy się z tego, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i z pełną odwagą i dumą patrzmy w przyszłość, umocnieni tymi, którzy za nami, wspaniałymi Bohaterami, Żołnierzami Niezłomnymi – mówił Lucjusz Nadbereżny. To wezwanie do dumy z polskości, do tworzenia silnej Ojczyzny, zainspirowało uczestników do spojrzenia w przyszłość z odwagą i pewnością siebie, umocnieni dziedzictwem Żołnierzy Wyklętych.

Obecny na uroczystościach Rafał Weber Poseł na Sejm RP podkreślał, że pokaz kawaleryjny i inscenizacja historyczna są doskonałym sposobem na przekazanie młodszym pokoleniom świadectwa tamtych lat. To próba kontynuacji historii i kultywowania pamięci o bohaterach, którzy walczyli o naszą wolność.

– Moje pokolenie jeszcze pamięta świadectwa osób starszych, które były albo uczestnikami walk wojennych, szczególnie II wojny światowej, albo widzieli je na własne oczy. Natomiast Ci urodzeni na przełomie wieków, już nie. Ludzi, którzy przeżyli II wojnę światową jest już coraz mniej. Dlatego ważne, abyśmy młodemu pokoleniu pokazywali świadectwo tamtych lat – mówił Poseł Rafał Weber.

Warto również podkreślić słowa Stanisława Sobieraja przewodniczącego Rady Miejskiej w Stalowej Woli, który przypomniał, że już w 1945 roku na ziemiach stalowowolskich powstawały pierwsze oddziały Armii Krajowej. Bohaterowie ci, niezłomni w swej wierności przysiędze, stanowią integralną część historii Polski.

– To żołnierze Armii Krajowej, którzy nie pogodzili się z tym, że nie o taką Polskę walczyli, nie złożyli broni i walczyli o naszą niepodległość. A dziś tacy Bohaterowie jak rotmistrz Pilecki, Zapora, Inka są usuwani z kart historii. Nie pozwólmy na to, żeby o nich zapomnieć – apelował przewodniczący Sobieraj.

W godzinach wieczornych uroczystości przeniosły się w okolice lasu przy Urzędzie Celnym. Tam uczestnicy pobiegli Tropem Wilczym, by uczcić pamięć o Żołnierzach Wyklętych. W obu biegach (na 1963 m i 5000 m) wzięło udział około 500 uczestników.

Podczas wydarzeń 3 marca w Stalowej Woli, społeczność jednoczyła się w hołdzie dla Żołnierzy Wyklętych, budując most między przeszłością a teraźniejszością, aby pokazać, że ich bohaterstwo i poświęcenie nadal są ważne dla dzisiejszego pokolenia.

Organizatorami stalowowolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych byli: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli. Partnerami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Podkarpacki, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów, Fundacja Przywróćmy Pamięć, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe”, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 18 Pułk Saperów, Federacja Patriotyczna, Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola, RTM Sp. z o.o., Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, OSP Stalowa Wola, OSP Stalowa Wola osiedle Charzewice oraz Lasowiacki Hufiec ZHP w Stalowej Woli im. Powstańców Styczniowych. Patronatem honorowym uroczystości objęli: Janina Sagatowska Senator RP oraz Rafał Weber Poseł na Sejm RP.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.