obecnie
-7° C
jutro
0° C
Ostatnio na forum

 • Ukraińskie pierogi
  112 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • ruletki wypłacalne cs go
  162 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Kurs na nianię
  147 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Potrawy wigilijne
  374 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Opieka zdrowotna
  440 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Buty dla chłopca
  419 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • AND Computers czy Komputronik?
  8977 wyświetleń
  7 odpowiedzi
Przejdź do forum

DKK – Annie Ernaux - Lata

16 listopada 2023 15:43, autor: MBP

W środę, 8 listopada w Filii nr 2 odbyło się Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, poświęcone książce Annie Ernaux pt. „Lata". Książka stanowiła temat rozmowy dorosłych miłośników literatury, skupiając ich uwagę na autobiograficznej opowieści autorki o dorastaniu w zróżnicowanych realiach społeczno-politycznych.

Ernaux układa swoją biografię na tle historii Francji po 1940 roku, aż do pierwszej dekady XXI wieku, świadomie rezygnując z indywidualnego "ja" na rzecz opisu losów całego pokolenia kobiet. W trakcie spotkania uczestnicy dzielili się swoimi osobistymi refleksjami na temat książki.

Klubowicze skoncentrowali się na głównej bohaterce książki, zgłębiając jej emocje i doświadczenia z kolejnych lat życia. W trakcie dyskusji poszukiwano odpowiedzi na pytania dotyczące śladów, jakie te doświadczenia pozostawiły na kartach wspomnień autorki, oraz jak z biegiem lat zmieniało się nie tylko jej życie, ale także otaczający ją świat.

Pani Ania podkreśliła, że czytając "Lata", miała wrażenie, że autorka pisze o niej. Utożsamiała się z etapami życiowymi i społeczno-kulturowymi wymogami przedstawionymi w książce, zwłaszcza w kontekście roli kobiet. Wyraziła też swoje zastanowienie nad własnym życiem i decyzjami. - W moim życiu są takie momenty, że ja się zastanawiam, czy gdybym poszła kiedyś inną drogą, czy byłoby lepiej czy inaczej? Inna klubowiczka, pani Maria zauważyła, że książka jest nie tylko autobiografią autorki, ale także biografią całego pokolenia. Odnalazła w niej historię swojego pokolenia, zaznaczając, że procesy opisane we Francji mają swoje echo również w Polsce, choć z pewnymi różnicami.  - Nasze życie to nie idzie po linii prostej, żyjemy w świecie gdzie jest kolaż wydarzeń, pełno jest różnych zdarzeń, są te ważne i cała masa tych innych, tych obyczajowych, osobistych. Bardzo ważnym wątkiem książki są zdjęcia - bierzemy album stary pradziadów i się zatrzymujemy na starych fotografiach w sepii i czarno-białych i te zdjęcia łączą całość tych wydarzeń. Wracamy wtedy do chwil minionych, by je przywoływać z pamięci.

Pani Grażyna podzieliła się swoim doświadczeniem z czytania książki. Za pierwszym razem była sceptyczna i uważała, że nie nadaje się do czytania ale po drugim podejściu dostrzegła geniusz Ernaux w łączeniu autobiografii z historią, powieścią i reportażem. Wspomniała również o związku z wydarzeniami historycznymi, szczególnie o roku 1968, który odegrał ważną rolę w życiu bohaterki, odzwierciedlając jednocześnie zmiany zachodzące w Polsce.

Spotkanie zakończyło się refleksjami na temat uniwersalności tematów poruszanych w lekturze. Uczestnicy zauważyli, że książka "Lata" taje się lustrzanym odbiciem ich własnych doświadczeń, skłaniając do refleksji  i rozważań na temat życia, historii i współczesności.

Spotkanie odbyło się w ramach programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2023”, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.