obecnie
23° C
jutro
28° C
Czy wybierasz się w tym roku na wakacje?


Ostatnio na forum

 • Kiedy miasto zapłaci urlopowe…
  81 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Rzetelna agencja nieruchomośc…
  208 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Czy warto i jak zastrzec swój…
  231 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dr Trafidło prośba o opinie
  2133 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Perfumy damskie - jak wybiera…
  221 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Przedłużenie włosów
  264 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na studia
  274 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

O historii miasta w plenerze

4 czerwca 2023 11:01, autor: MBP

Uczniowie klasy V PSP nr 7 uczestniczyli w kolejnych zajęciach regionalnych realizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Tym razem odbyły się one w plenerze.

Bo najlepiej jest poznawać wiadomości o przedwojennej historii naszego miasta, oglądając pierwsze dzielnice oraz słuchając opowieści o budowniczych i pierwszych mieszkańcach Stalowej Woli.

Wycieczkę prowadzoną przez bibliotekarza, a zarazem przewodnika miejskiego Joannę Rybak rozpoczęto od kościoła św. Floriana. Potem uczestnicy przeszli ulicami dawnej Kolonii Urzędniczej (ks. J. Skoczyńskiego, Wolności, Narutowicza).

Podziwiali pięknie odnowione pierwsze bloki, dawne przedwojenne hotele (obecnie budynki Urzędu Miasta. Wędrówce towarzyszyła opowieść o ważnych dla rozwoju naszego miasta osobach (m.in. architekci Jan Bitny– Szlachta i Bronisław Rudziński, dyrektorzy Zakładów Południowych Marceli Siedlanowski, Bronisław Chudzyński, proboszcz ks. Józef Skoczyński, dyrektor Gimnazjum i Liceum nr 616 Witold Habdank-Kossowski, o nowoczesnej modernistycznej architekturze z elementami stylu art deco, o historii budowy bloków i wilii dyrektorskich, o kortach tenisowych oraz wiele ciekawostek i anegdot z dziejów naszego miasta.

 Słoneczna pogoda dodatkowo sprzyjała wycieczce. W promieniach słońca pięknie błyskała na elewacjach budynków mika. Rozkwitła roślinność przypominała, że Stalowa Wola budowana była z myślą o stworzeniu miasta  – ogrodu, pełnego zieleni, sosen  i nasadzonych drzew liściastych. Przy blokach były miejsca na ogródki warzywne.  Trasa wycieczki zakończyła się przy pomniku kpt. Kazimierza Pilata - dowódcy obwodu niżańskiego AK "Niwa”.

Uczniom bardzo podobał się ten sposób lekcji regionalnej. Już szykują się na kolejną wycieczkę po Kolonii Robotniczej i Majsterskiej.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.