obecnie
7° C
jutro
11° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Dobry warszawski ortodonta?
    630 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1044 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    59 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    73 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    110 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    259 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    611 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Otwarcie MUZEUM CENTRALNEGO OKRĘGU PRZEMYSŁOWEGO

15 lipca 2022 21:12, autor: stalowawola.pl

7 lipca 2022 roku historia Stalowej Woli wzbogaciła się o kolejną kartę, zapisaną otwarciem jedynego w Polsce – Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. W uroczystej gali wzięło udział wielu zaproszonych gości, przedstawiciele rządu, samorządowcy z całego regionu, ludzie nauki, sztuki i kultury. Tego dnia progi muzeum otworzyły się dla wszystkich gości. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny podkreślił ogromną rolę Centralnego Okręgu Przemysłowego – genialnej przedwojennej idei ojca miasta Eugeniusza Kwiatkowskiego, dzięki której zrodziła się Stalowa Wola. Podziękował za honorowy patronat nad wydarzeniem prezydentowi Polski, dokument ten osobiście odebrał z rąk szefa gabinetu Andrzeja Dudy Pawła Szrota.

Za ideę muzeum i doskonale zainwestowane pieniądze dziękował Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który jako jeden z pierwszych w towarzystwie wielu znakomitych gości przedstawicieli rządu i samorządu wojewódzkiego obejrzał muzeum.

To był wielki projekt rozpoczęty przez byłą dyrektor Lucynę Mizerę, konsekwentnie kontynuowany – podkreśliła dyrektor Muzeum Regionalnego Aneta Garanty. Dziś Stalowa Wola kontynuuje wartości dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Zwiedzać Muzeum COP można było przez cały weekend.

Organizatorem wydarzenia był Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz  Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Partnerami wydarzenia byli: Fundacja PKO BP, HSW S.A, MZK Sp. z o.o., SK nexilis, LiuGong Dressta Machinery Sp. z o.o.

Patronat honorowy nad Obchodami Jubileuszowego Rroku 85 lecia COP połączonego z otwarciem Muzeum COP objął Prezydent RP Andrzej Duda

 

 

 Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego

ul.Hutnicza 17, Stalowa Wola, www.muzeumcop.pl

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego to nowa instytucja na kulturalnej mapie Podkarpacia. Powstało, by w atrakcyjny i przystępny sposób ukazać fenomen największego przedsięwzięcia gospodarczo-społecznego II RP i opowiedzieć o jego przemysłowym dziedzictwie. Znajduje się w zrewitalizowanym zabytkowym budynku dawnych warsztatów szkolnych.

Obok wystawy stałej pt. „Centralny Okręg Przemysłowy. Narodziny innowacyjnego przemysłu w Polsce”, znajdują się tam również wystawy czasowe oraz przestrzeń zorganizowana z myślą o najmłodszych – „Miasto dla dzieci” – i pokój zagadek pn. „Zgaszona gwiazda COP-u – okupacja”. Muzeum COP to także nowa przestrzeń do organizowania konferencji i seminariów, koncertów i wydarzeń tematycznych związanych z historią COP-u oraz techniki
i wynalazczości. Jego oferta skierowana została do różnych odbiorców: grup zorganizowanych, rodzin i indywidualnych zwiedzających. Jest to również miejsce przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami.

Na ekspozycjach znajduje się niemal 800 zabytków. Całość projektu uzupełniają oryginalna
i nowoczesna aranżacja, stylizowane filmy z narratorami, projekcje filmów archiwalnych, multimedialne quizy oraz interaktywne prezentacje, co tworzy wrażenie otoczenia obrazem, dźwiękiem, a nawet zapachem dawnych hal fabrycznych i warsztatowych. Muzeum gwarantuje niezapomnianą zabawę dzięki wykorzystaniu ekranów multimedialnych, słuchawek, specjalnych włączników czy urządzeń uruchamiających kolejne strefy interaktywne.
W przestrzeniach dla dzieci można m.in. zmienić koło w samochodzie czy pobawić się w młodego redaktora, architekta, strażaka lub chemika. Każdy gość Muzeum COP może również poczuć frajdę z latania samolotem dzięki symulatorowi z okularami VR, przebrać się w strój hutnika albo zobaczyć od środka piec martenowski. Nie zabrakło również przedwojennej uliczki Stalowej Woli, z której możemy wejść do pomieszczeń mieszkalnych i usługowych.

Zabytki nowego muzeum prezentują dziedzictwo Stalowej Woli – sztandarowej inwestycji COP-u. Jednym z nich jest oryginalne tableau z 1939 r., wykonane przez pracowników dla inż. Bronisława Chudzyńskiego – kierownika budowy Zakładów Południowych w Stalowej Woli. Znajduje się tam m.in. dedykacja oraz fotografie pracowników wraz z ich nazwiskami.

Na ekspozycji obejrzeć można unikatową jednostkę napędową PZinż Major. Jest to przedwojenny silnik lotniczy produkowany przez Wytwórnię Silników nr 2 w Rzeszowie. Znaleziony został w pobliżu lotniska Derewiańczyce w Słonimiu na Białorusi. W 2021 r. trafił w ręce znawcy, który go odrestaurował. Dzięki wsparciu finansowemu Banku Gospodarstwa Krajowego znalazł się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Jest to obiekt unikatowy, podobne można oglądać tylko w dwóch innych polskich muzeach.

Duża część wystawy stałej Muzeum COP poświęcona jest broni strzeleckiej w ramach części związanej z uzbrojeniem. Prezentowane są tam oryginalne pistolety VIS wz. 35 będące kultową polską konstrukcją, a zarazem sztandarowym produktem Fabryki Broni w Radomiu.

Niezwykle ciekawym zabytkiem jest opona – jedna z pierwszych wyprodukowanych w Fabryce Gum Jezdnych „Stomil” w Dębicy. Warto dodać, że w dębickiej fabryce do produkcji opon używano sztucznego kauczuku, tzw. keru, opracowanego przez polskiego inżyniera Wacława Szukiewicza.

 

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.