obecnie
14° C
jutro
17° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    14 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    651 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1055 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    76 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    83 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    117 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    266 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

5 maja 2022 23:38, autor: stalowawola.pl

 

Z okazji Święta 3 Maja w Stalowej Woli odbyło się szereg wydarzeń patriotycznych, sportowych i kulturalnych nawiązujących do historii naszego państwa. W samo południe w asyście pocztów sztandarowych w Bazylice Konkatedralnej p.w. MBKP w Stalowej Woli odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie wziął udział wiceminister infrastruktury, poseł na Sejm RP Rafał Weber, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj, samorządowcy oraz delegacje Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Straży Pożarnej, Służby Leśnej i organizacji patriotycznych. Asystowała natomiast 54 Stalowowolska Drużyna Harcerska ZHP im. ppor. Bronisława Kochana. Po mszy oddano symboliczny hołd poprzez złożenie kwiatów tym, którzy przez lata służyli wiernie lub oddawali życie w imię niepodległości Polski.

RYS HISTORYCZNY

231 lat temu Polska znalazła się w szczególnym momencie swojej historii. 3 maja 1791 roku uchwalono dokument ze wszech miar nowoczesny, w którym po raz pierwszy uznano całość społeczeństwa za naród i uregulowano prawa i obowiązki obywateli oraz władz, a także organizację państwa. Konstytucja 3 Maja stała się fundamentem naszych współczesnych osiągnięć w drodze do wolności. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce a zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 roku Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne, stając się „normalnym” dniem pracy. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

Konstytucja 3 Maja była efektem długotrwałych prac jej współtwórców, czerpiących inspirację z myśli politycznej i filozofii europejskiego oświecenia. Pod koniec XVIII wieku sytuacja wewnętrzna Rzeczpospolitej była niebywale trudna. Władza rządu i króla była słaba, a Rzeczpospolita w zasadzie stała się protektoratem Imperium Rosyjskiego. Zwołany w 1788 roku Sejm, zwany później czteroletnim, skupił jednak liczną grupę zdeterminowanych posłów, którzy pragnęli głębokiej reformy ustroju zgodnie z ideami oświecenia. I tak powstała pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja (po amerykańskiej z 1787 roku). Do najważniejszych postanowień należały wprowadzenie trójpodziału władzy i dziedziczności tronu, uznanie chłopów za część narodu, zniesienie zasady liberum veto, a także zagwarantowanie wolności religijnej. Wcieleniu w życie postanowień Konstytucji 3 Maja sprzeciwiła się Rosja, która w 1792 roku zaatakowała zbrojnie Polskę i doprowadziła do II rozbioru. Jednakże kardynalne idee Konstytucji 3 Maja przetrwały próbę czasu i stały się jedną z głównych podstaw niepodległościowych dążeń narodu polskiego.

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem nas wszystkich. Dlatego jesteśmy winni pamięć tym, którzy uchwalili tę konstytucję i dzięki temu dali podwaliny, abyśmy dziś mogli żyć w niepodległym państwie. Dziś należy pamiętać również o tych, którzy przez lata oddawali życie w imię tej wolności.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.